NYHETER

Rivstart på Made by Kungsbacka

Naturligtvis var Kungsbacka Lastbilcentral på plats när Made by Kungsbacka genomfördes på Aranäsgymnasiet. Under denna årliga inspirationsdag träffas elever, lärare, företag och organisationer för att visa framtida yrkesmöjligheter, skapa relationer och främja företagsamhet. Här har vi möjlighet att påverka ungdomar till ett intressant yrkesval inom transportindustrin. Vi berättade om praktikmöjligheter på vårt företag och samarbetet med Elof Lindälvs gymnasium. Dessutom bjöd vi besökarna på en häftig upplevelse i form av en krocksläde. Med assistans av en instruktör från NTF (Nationella trafikfrämjandet) simulerades en krock i 7 km/h. Det känns ordentligt, kan vi intyga.
Läs mer om evenemanget på www.madebykungsbacka.se

Nyhetsarkiv

Nytt på Viavest!

Nya pelletscontainrar med lufttäckning med styrning från hytten. Det är både praktiskt och säkert för chaufförerna – en betydlig förbättring av deras arbetsmiljö. Bilen lastar

Läs mer »

ADR-utbildning på gång

Våra chaufförer utbildas regelbundet för att deras yrkesskicklighet och trafiksäkerhet ska ligga på hög nivå. Här utbildar Fredde våra medarbetare i ADR.

Läs mer »